Rozmowa z Jadwigą Kreft, dyrektorem Zespołu Kształcenia i Wychowania im. kpt. Olgierda Borchardta w Strzebielinie.

Artykuł: Gryf Wejherowski 18 lutego 2000r.

 

Nie tylko dla uczniów

Rozmowa z Jadwigą Kreft, dyrektorem Zespołu Kształcenia i Wychowania im. kpt OlgierdaBorchardta w Strzebielinie.

- Ilu uczniów kształci się w dwóch strzebielińskich szkołach? Czy zaspokoją one potrzeby młodzieży z okolicznych miejscowości?

W Zespole Kształcenia i Wychowania, bo tak nazywa się kompleks Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Strzebiełinie, w dwóch budynkach uczy się ok. 500 uczniów i pracuje 33 nauczycieli. W skład zespołu wchodzi również przedszkole. Adaptacja szkół do wymogów reformy oświaty pochłonęła duże koszty. Pomocy finansowej udzieliły nam gmina Łęczyce i Rada Sołecka. Po raz pierwszy w historii Strzebielina mamy gimnazjum i nie ukrywam, że jest ono naszą chlubą. Nasza miejscowość, leżąca 13 km od Wejherowa, przy drodze krajowej nr 6, liczy ok. 2700 mieszkańców i mamy nadzieję, że będzie się rozrastała. Niż demograficzny raczej nam nie grozi.

- Zgodnie z zapisami reformy, dojazdy dzieci do szkół powinny być zorganizowane przez władze samorządowe. Czy szkoła w Strzebiełinie dysponuje gimbusem?

- Mamy to szczęście, że nasze dzieci są głównie że Strzebielina i nie muszą być dowożone gimbusami. Jest niewielka grupa dzieci, do chodząca z satelitarnych przysiółków, takich jak Porzecze, Paraszyno, Charwatynia czy wybudowania. Nie ma więc większych problemów z dotarciem uczniów do naszych placówek.

- Jak zorganizowano podstawową opieką lekarską dla dzieci i młodzieży?

- Mamy dobrą opiekę lekarską. Na miejscu jest higienistka i stomatolog, który leczy nasze dzieci. Cieszy się doskonałą opinią. Mogę zaryzykować twierdzenie, że większość wychowanków ma wyleczone zęby. Lekarz dojeżdża do nas z Łęczyc. Przy gimnazjum powstaje nowy gabinet lekarski nie tylko dla uczniów. Dzięki temu chorzy nie będą musieli dojeżdżać do Łęczyc. Aktualnie trwa remont pomieszczenia.

- Zorganizowaliście specjalny koncert charytatywny na rzecz strzebielińskiej szkoły.

- Pomysł na zorganizowanie charytatywnego koncertu noworocznego zrodził się już w ubiegłym roku, dzięki współpracy z rodzicami i przyjaciółmi szkoły których mamy w Wejherowie. Gdyni, a nawet w dalekim Poznaniu.

Chcieliśmy uczcić nowe tysiąclecie i pokazać szerszemu gronu naszą utalentowaną młodzież. Nie zawiedli nas prezydenci Gdyni. Wejherowa i Poznania, przysyłając na aukcję liczne albumy, kalendarze z dedykacjami. W sumie, dzięki tej imprezie zespół kształcenia zebrał ok. 4500 zł, z tego 1200 zł z samej aukcji. To nie jest nasza pierwsz inicjatywa charytatywna. Nasza szkoła od kilku lat angażuje się w akcję Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy. W tym roku zebraliśmy 6 tys. zł.

Henryk Pohhowski


Artykuł: Gryf Wejherowski 18 lutego 2000r.
Za możliwość publikacji dziękujemy p. Joannie Kielas z redakcji Gryfa.